У Києві відбулося засідання дискусійного клубу з питань боргової політики

У рамках заходів Global Money Week 2019 (Всесвітнього тижня грошей 2019) 27 березня в Інституті банківських технологій та бізнесу відбулося засідання Дискусійного клубу на тему: «Боргова політика: проблеми та перспективи розвитку». Зустріч відбулась у режимі відеоконференцзв'язку зі студентами інститутів Харкова, Черкас та Львова.

На сьогодні валовий зовнішній борг України, що включає в себе приватний і державний борг, складає 115 млрд. дол. США, у т.ч. 50 млрд. дол. США державного зовнішнього боргу. Так, Україна має значний державний борг – 2,2 трлн.грн., з яких  1,1 трлн.грн. – зовнішній,  300 млрд. грн. – гарантований державою борг і майже 800 млрд. грн. внутрішнього боргу. Необхідно зазначити, що за останні роки намітилася позитивна тенденція зниження рівня держаного боргу до ВВП. Цей показник знизився з 81% до 61% за 2 роки, а до 2020 року за прогнозами експертів – до 50%.

Зокрема, студенти та експерти обговорювали питання удосконалення боргової політики в Україні, які можуть привести до оптимізації податкового навантаження, збільшення ВВП та поліпшення інвестиційного клімату в Україні. По-перше, після приєднання України до цифрового ринку ЄС в рамках європейської стратегії Digital Single Market був представлений «Цифровий порядок для сучасної України до 2020-2022рр.». За попередніми розрахунками, Україна може претендувати на 4-5 млрд.євро, які будуть спрямовані на розвиток цифрової інфраструктури. По-друге, переорієнтація  державної боргової політики на фінансування розвитку експортних та високотехнологічний галузей національної економіки. По-третє, необхідно змінити структуру запозичень на внутрішньому ринку за рахунок залучення коштів фізичних осіб через випуск ощадних облігацій та сприяння розвитку внутрішнього фінансового ринку.

У роботі Дискусійного клубу також взяли участь відомі фахівці в галузі управління державними фінансами: Віктор Пинзеник, д.е.н., професор, Народний депутат України, Міністр фінансів України 2005-2006 рр.; Грант Багратян, д.е.н., професор, Прем’єр-міністр Вірменії 1991 р., 1994-1996 рр.; Олександр Петрик, д.е.н., професор, Виконавчий директор МВФ від України (2013-2017), член Наглядової ради Національного банку України та інші науковці, практики з обговорюваної тематики.